عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی

  • س, ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ - ۱۰:۳۳

در بهمن سال ۱۳۹۴ طی جلسه ای و بازدید شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، مرکز تحقیقات فیزیولوزی کاربردی به عضویت این شبکه در آمد. حمایتهای این شبکه شرایط مناسبی برای تحقیق و پژوهش در این مرکز فراهم خواهد کرد.

 

شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی در سال ۱۳۹۳ بر حسب دستور آقای دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، با هدف هم‌افزایی توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته و راهبردی،  فعالیت خود را آغاز نمود.

دامنه پوشش این شبکه شامل آزمایشگاه‌های خدماتی است و آزمایشگاه‌های پژوهشی و آموزشی را شامل نمی‌شود. این شبکه علاوه‌بر مراکز آزمایشگاهی زیرمجموعه سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های مختلف، مراکز آزمایشگاهی بخش خصوصی را نیز در بر می‌گیرد. بخش‌های آزمایشگاهی وابسته به انواع مؤسسات تحقیقاتی و آموزش عالی اعم از دانشگاه، پژوهشگاه، مرکز تحقیقاتی و مواردی از این دست، می‌توانند در این شبکه عضو شده، فعالیت نمایند.

با توجه به اینکه این شبکه زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است، حمایت‌های معاونت از مراکز آزمایشگاهی، تنها در قالب عضویت در این شبکه و بر اساس دستورالعمل حمایتی آن صورت می‌گیرد. میزان و سقف حمایت‌ها در این شبکه بر اساس امتیاز و رتبه آزمایشگاه‌ها در ارزیابی‌های دوره‌ای تعیین می‌شود.

سرفصل‌های اصلی حمایتی این شبکه عبارتند از:

 

- حمایت از تعمیر و نگهداری، ارتقا، کالیبراسیون و تأمین قطعات برای تجهیزات موجود؛

- حمایت از برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و یا حضور کارشناسان مراکز در این دوره‌ها؛

- حمایت از ایجاد و فعالیت کارگروه‌های تخصصی دستگاهی به منظور ایجاد جریان دانش و ارتقای توانمندی کارشناسان؛

- حمایت از اخذ اعتبارنامة استاندارد ISO/IEC17025 توسط مراکز عضو شبکه؛

- حمایت از پیاده‌سازی نرم‌افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی تولید داخل کشور؛

- حمایت از خرید تجهیزات آزمایشگاهی داخلی و خارجی؛