تاریخچه

مرکز تحقیقات فیزیولوژی كاربردي در مهر ماه سال ۱۳۸۵ در یکصد و هفتادمین جلسه شورای گسترش دانشگاه­های علوم پزشکی مورد تصویب قرار گرفت و پس از آن فعالیت خود را زیر نظر معاونت پژوهشی دانشگاه­ علوم پزشکی اصفهان آغاز کرد. شورای پژوهشی مرکز در اولین جلسه خود در سال ۱۳۸۵ و با این باور که مرکز تحقیقاتی باید دارای گرایش تحقیقاتی خاص باشد، لاین تحقیقاتی مرکز را بیولوژی عروق (عملکرد اندوتلیوم)تعیین نمود.

این مرکز با توجه به رسالت خود در گسترش حوزه­های کاربردی، با متخصصین رشته­های مختلف اعم از متخصصان قلب، اطفال، زنان، جراحان قلب وعروق، متخصصان مغز و اعصاب، چشم و بیماری­های دهان و دندان و... پروژه­های مشترک تحقیقاتی با رویکرد به اختلالات اندوتلیوم تعریف کرده است.از آنجا که رویکرد کلی مرکز تحقیقات ترجمانی (Translational Research) است که به صورت اکید بر رساندن یافته های پایه به بالین می پردازد تا سال ۹۲ پروژه های تحقیقاتی مرکز بر بررسی نقش اندوتلیوم در تشخیص بیماری­ها و طراحی مداخله های درمانی موثر با تمرکز بر نقش سیستم اندوتلیال بوده است. در حوزه پروژه های فناورانه پروژه­ه ی اصلی تولید رگ مصنوعی با استفاده از سلول­های پیش ساز اندوتلیال و اسکافولدهای نانو تولید شده در کشور در مرکزبوده است.از سال۹۲ و پس از انجام مطالعاتی کههدف از آن تشویق رگزایی در زمینه های ایسکمی بود و با توجه به افزایش بروز سرطان و افزایش مرگ و میر ناشی از آن و نبود مراکز تحقیقاتی علوم پایه در سرطان این مرکز نقشه تحقیقاتی خود را بر سرطان متمرکز نمود.

 

مشخصات مركز تحقيقات فيزيولوژي كاربردي

مركز تحقيقات فيزيولوژي كاربردي با مساحتي بالغ بر ۲۵۰ متر مربع در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان واقع شده است. اين مركز داراي يك اتاق آزمايشگاه مولکولی با تجهيزات پيشرفته و  اتاق كشت سلول، سالن جلسات، و سالن اداري مي­باشد. اين مركز داراي ۴ كارشناس تمام وقت و  هيات علمي پاره وقت مي­باشد.

 

بيانيه ماموريت

رسالت مرکز تحقيقات فيزيولوژي کاربردي، ارتقاء سطح کيفيت پژوهش و تحقيقات در زمينه علوم پايه و کاربردي  به منظور پر کردن شکاف علوم پایه و بالینی(Bench to Bediside Gap) در علوم پزشکی ،  افزايش توليدات علمي ، تربيت نيروهاي متخصص در راستاي اهداف تعيين شده وبهره گیري از اصول حرفه اي گری ، ظرفیت سازی، و برنامه ریزي در راستاي دانایی محوري با تکيه بر ارزشهاي متعالي اخلاقياست.  بر همین اساس ماموریت این مرکزبستر سازی برای اجرای تحقیقات بین رشته ای و تحقیقات ترجمه ای (Translational research) برای بررسی همه جانبه بیولوژی تومور و نزدیک نمودن نتایج تحقیقات به کاربردهای بالینی و افزایش بهره وری و بهینه سازی تحقیقات در زمینه استفاده از آنها در درمان بیماریها

 

چشم انداز

ما می­خواهیم با اتکا به لطف ورحمت بی انتهای الهی از طریق تولید علم مفیددر ۱۰ سال آینده همگام با سند چشم انداز توسعه کشور یکی از فعال­ترین و معتبرترین مراکز تحقیقاتی در حوزه بیولوژی سرطان در کشور و جهان باشیم و مقالات و برون دادهای پژوهشی ما از جمله پراستنادترین مقالات باشد و بتوانیم در تولید دانش بومی سرطان نقش موثری داشته باشیم و حتی المقدور یک کیت تشخیصی و یا یک روش درمانی را در اين لاين تحقيقاتي ابداع کنیم ومرکز رابه محیط خلاق، با کیفیت  و بالنده ای براي تربیت استعدادهاي خلاق جوانان کشور، تبدیل کنيم.

 

ارزشها

 ·       مباني اسلامي و اخلاقي

 ·       احترام به کرامت انساني

 ·       دانايي محوري

 ·       اصول حرفه­ايي گرايي

 ·       پایبندی به اصل صداقت و کیفیت در تحقيق و پژوهش

·       انجام پژوهش­هاي کاربردي و مساله مدار در راستای اولویتهای نظام سلامت            کشور

بازدیدکنندگان

  • Total Visitors: 2814